MENU
Jesteś tutaj: MIÓD KREMOWANY

MIÓD KREMOWANY

Dlaczego kremujemy miód?

Miód w pierwszej fazie po odebraniu go z uli posiada konsystencję płynną (nazywaną patoką). Po pewnym czasie na skutek procesu krystalizacji miód zmienia konsystencję i przechodzi w krupiec (tak nazywa się miód twardy, już skrystalizowany).

Krystalizacja miodu nie oznacza utraty jego jakości. Dowodzi jedynie zachodzących w nim naturalych reakcji biochemicznych. Samo tempo krystalizacji miodu zależy od kilku czynników, między innymi od jego odmiany (stosunku glukozy, fruktozy, wody i innych zawartych w nim składników) a także od sposobu przechowywania (w temperaturze  17-18°C miód krystalizuje najszybciej natomiast w temperaturze powyżej 25-35°C następuje upłynninie miodu - im wyższa temperatura tym szybciej zachodzi ten proces).

Jednocześnie podgrzewanie miodu może powodować szkodliwe zmiany chemiczne w jego składzie (miód zawiera wiele witamin, minerałów, probiotyków (Lactobacillus kunkeei), enzymów, przeciwutleniaczy i aminokwasów).

Miód podgrzany do temperatury powyżej 30-40 C nie jest już leczniczy. 

Jednocześnie krupiec (miód skrystalizowany) jest twardy i w ogóle nie daje się rozsmarować, co zniechęca do konsumpcji tak cennego produktu.

Wady twardej konsystencji miodu bez utraty jego leczniczych właściwości pozwala wyeliminować kremowanie miodu.


[http://miodkupujeszpszczolyratujesz.pl/miod-kremowany]


Czym jest miód kremowany?

Miód kremowany ma konsystencję kremu. Łatwo daje się wyjąć ze słoika i rozprowadzić po pieczywie. Skremowany miód nie krystalizuje ponownie (w przeciwieństwie do podgrzanego, który po pewnym czasie znów skrystalizuje a podczas podrzewania utracił swoje właściwości).

Kremowanie nie zmienia właściwości leczniczych, zdrowotnych ani odżywczych miodu a jedynie modyfikuje właściwości fizyczne kryształków w miodzie.

Prof. Wilde w 1992 roku opisał niektóre zalety miodu kremowego:

  • Może być polecany przez cały rok jako produkt najwyższej jakości
  • Raz przygotowany nie wymaga od konsumenta ponownego roztapiania, nie ma więc konieczności podgrzewania czy wykonywania innych czynności obniżających jego jakość. Pozostaje zawsze w postaci nadającej się do smarowania.
  • Po przygotowaniu w formie kremu zawiera związki aromatyczne i naturalną jakość porównywalną z miodem świeżo odwirowanym z plastrów.
  • Jest szczególnie „przyjazny” dla pań domu, gdyż dzięki swej konsystencji nie lepi się do rąk, nie plami obrusa, odzieży czy dywanu.
  • Miód ten nie rozwarstwia się, nie ma więc niebezpieczeństwa fermentowania.
  • Krem miodowy może być grubiej nakładany na pieczywo, przez co łatwiej zwiększyć jego spożycie u osób, które zazwyczaj niechętnie go jedzą, np. dzieci. Jest też doskonałym zamiennikiem popularnych kremów czekoladowych.

 W jaki spsób kremujemy miód?

 Jest wiele sposobów kremowania miodu. W naszej pasiece  używamy specjalnego urządzenia - kremownicy, która automatycznie przeprowadza proces kremowania miodu. Używanie profesjonalnego urzadzenia zapewnia prawidłowe przeprowadzenie procesu kremowania i pozwala dostarczyć mód kremowany najwyższej jakości.

Sam proces kremowania w naszej pasiece odbywa się średnio od 48 do 96 godzin (w zależności od rodzaju kremowanego miodu) i polega ma cyklicznym mieszaniu miodu przez 15 minut w godzinnych odstępach (po 15 minutowym mieszaniu następuje godzina przerwy i urzadzenie znowu miesza miód przez 15 minut, po czym znowu następuje godzina przerwy).

Należy dodać, że w trakcie tego procesu w żaden sposób nie modyfikuje się miodu - nic się do niego nie dodaje, ani nic się z niego nie zabiera.

Kremowanie miodów jest bardzo zdrową technologią.

Poniżej zamieszczamy film pokazujący jak przebiega kremowanie miodu (za pomocą takiego sprzętu i technologii również w naszej pasiece):

 

Zapraszamy do spróbowania miodu kremowanego z naszej pasieki.